Beykozlu Giresunlular Derneği bir etkinliğe daha imza atarak, bir panel bir de eğlence düzenledi.

Beykozlu Giresunlular Derneği bir etkinliğe daha imza atarak, bir panel bir de eğlence düzenledi.

9 Mart 2013 Cumartesi günü dernek merkezinde gerçekleştirilen etkinliğe Sosyolog Yasemin Civelek, Psikolog Osman İlhan ve Psikolog Şenay Çetin konuşmacı olarak katıldı.

Panelin açış konuşmasını yapan dernek başkanı Hasan Karakaya, tüm kadınların Dünya Kadınlar Gününü kutladı. Karakaya  birçok dernek faaliyetlerinin yanında  kadınları da unutmadıklarını ifade etti.  Kadın Kollarımız  Fatma Emanet Başkanlığında bu tür etkinliklerimizi gerçekleştiriyor. Kendilerine ve ekibine son derece teşekkür ediyorum dedi.

Beykozlu Giresunlular Derneği Kadın Kolları Başkanı Fatma Emanet’te Kadınlar Gününü kutlayarak katılımcı hanımlara teşekkür etti.

Panelist Sosyolog Yasemin Civelek sunum eşliğinde kadınlara bir konferans verdi.  Yasemin Civelek yaptığı konuşmada daha çok aile içi şiddet konusunda konuşacağını, çünkü   aile içi şiddet devamlılık göstermekte süreklilik arz etmektedir dedi.
Sosyolog Yasemin Civelek şiddetin tarifini yaptıktan sonra şiddetin biçimlerini de örnekleriyle ortaya koydu.  Şiddetin en kısa tabirle; insanların bedensel bütünlüğüne karşı dışarıdan yöneltilen sert ve acı veren davranış olduğunun altını çizen Civelek, şiddetin  Duygusal şiddet, Sözel şiddet, Ekonomik şiddet, Fiziksel şiddet, Cinsel şiddet şeklinde tanımlanabileceğini söyledi.

Aile kutsal bir kurum sıcak bir yuva ve sığınak olduğunu ifade eden Sosyolog Yasemin Civelek, iİnsanın sevme sevilme saygı görme güvenlik gibi en önemli duygusal ihtiyaçlarını karşılayacak temel kurumun aile olduğunu ifade etti.

Diğer konuşmacılar Psikolog Osman İlhan ve Psikolog Şenay Çetin’de yaptıkları konuşmalarda kadına şiddetin zamanla önlenemez felaketlerle neticelendiğinin altını çizerek öncelikli çözümün eğitim olduğunu söylediler.

Panelistler son söz olarak şu ortak görüşe yer verdiler. “ Şiddet, güçlünün güçsüze yönelik her türlü sindirme davranışıdır. Her çağ ve toplumda var olan bir toplumsal olgudur. Fakat kadına yönelik aile içi şiddet, şiddet mağduru kadının sürekli bir şekilde bu şiddete maruz kaldığı ve nesilden nesle aktarıldığı için önemlidir. Şiddet toplumsallaşma sürecinde öğrenilir. Zararı herkese dokunur. Çözümü için tüm toplum fertlerinin iştiraki lazımdır.”Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   344 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
SMS Sistemine Kayıt

Giresun Valiliği

Giresun Üniversitesi

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar2.12842.1322
Euro2.94112.9464
Hava Durumu
Anlık
Yarın
14° 18° 13°