Dernek başkanımız yaptığı konuşmada Giresunluların Cumhuriyet tarihindeki önemi, cumhuriyetin kurulmasında birlik olmanın örneğini verdiğini söyledi.

Ali Bilir “İki Giresunlu bir araya gelemez diyenlere soruyorum? Giresunlular bir araya gelerek memleketlerini düşman işgalinden kurtarmadı mı? Harşit vadisi direnişinde bulunup Rusları geri göndermedi mi? Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün ilk muhafız alayı Topal Osman’ın gönüllü milislerinden kurulmadı mı? Düzenli Halk Ordusu Kuran Giresunlular, düşman işgaline uğramadığı hâlde, 42. ve 47. gönüllü alayları Kurmadı mı? Giresunlu Necdet Ayhan Çavuş tek başına Kore’de Çinli askerleri kovalamıştır. Ya Görelelilerin Dursun Çavuşu. Giresunlular vatanları için Harşıt savunmasında, Çanakkale’de, Sakarya’da Dumlupınar'da Sarıkamış'ta savaşmakla kalmadılar, Kafkaslar’da Azerbaycan’da Kıbrıs'ta Kore'de de vardılar. Dünyanın ilk gönüllü birliğini Kuran Giresunlular değil mi? Bir ilin gönüllüleriyle kurulan 42. ve 47. Alay dünyadaki tek örneğidir. Ülkemizde bir il adına bulunan tek şehitlik Afyonkarahisar Giresunlular Şehitliğidir. Ülkesi için mücadele eden Giresunlular alçak gönüllüğü ile bunları asla dile getirmemiş, böbürlenmemiştir. Vatanı söz konusu olduğunda, ili söz konusu olduğunda Giresunlular her zaman bir araya gelmiştir. Bugün burada gördüğünüz bu kalabalık bunun en büyük ıspatıdır.” dedi.

Ali Bilir, 27. Kaymakdonduran Yayla Şenliği programına katılan CHP İstanbul Milletvekili ve TBMM Başkan Vekili Akif Hamza Çebi’ye dönerek, “Sayın vekilim Giresunluların bu ülkeye bu hizmetlerinden dolayı İstiklal Madalyası ile ödüllendirilmesi ve Topal Osman’a iadeyi itibar vermesi gerekmiyor mu? Bizlerin sizden isteğimiz TBMM başkan verili olarak bu konuda bize yardımcı olmanızdır.” dedi.

27. Kaymakdonduran Yayla Şenliği’nde Giresunlularla horon oynayan  Akif Hamza Çebi, “Beykozlu Giresunlular derneğinin yapığı bu etkinliğe en çok katılan siyasetçi benim diye biliyorum. 27. si düzenlenen bu şenliğe yaklaşık 15-16 kez katıldım. Öncelikle burada bulunan ve televizyondan bizleri izleyen vatandaşlarımı sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Giresunluların bu ülkenin kurtarılmasında, cumhuriyetin kurulmasında gösterdiği kahramanlıkları biliyorum. Ali başkanımızın bizden istekleri konusunda elimizden gelen gayreti göstereceğimizden kuşkunuz olmasın. Bu akşam başlayacak Ramazan ayınızın hayırlı olmasını dilerken, eğer bayramda görüşemezsek şimdiden Ramazan bayramınızı da tebrik ediyorum.” dedi. Hamza Çebi şenlik alanından halkın yoğun ilgisi arasında ayrıldı.

 Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
943 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
BAŞKANIMIZ

Ali BİLİR

SMS Sistemine Kayıt

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.03836.0625
Euro6.73226.7591
Hava Durumu
Anlık
Yarın
17° 13° 10°