Uğur Bilgi

Uğur Bilgi
ugurbilgi@gmail.com
Giresun Denilince...
02/06/2014

     Bir memleketten  söz açıldığında  ilk akla gelen o memleketin özellikleri olur. Her yerin kendine has az-çok  bilindik yanları vardır. Ancak bazı iller vardır ki  özellikleri muhteşem unsurlarla doludur.Giresun denilincede akla ilk gelenler kimselere nasip olmayacak, olmayacak değil olamayacak kadar önemli ve muhteşemdir. 
Öncelikle FINDIK'ın ana yurdu Giresun'undur ve  dünya ölçeğinde de kalitesi kaçınılmazdır.Ancak memleketimiz bu konuda ne yazık ki söz sahibi değildir ve dünyanın en iyisi olmamıza rağmen söz söyleyemeyen ilde Giresun'dur. Hatta fındığın borsası bile bir tek fındık dahi yetiştirmeyen Almanya'dadır.
Buna paralel dünyanın her tarafına yayılmış olan KİRAZ'ında ilk toprakları Giresun'dur.Roma'lı bir kral tarafından fidanı çalınarak dünyanın her tarafına yayılmıştır. Günümüzde ülkenin dört bir yanında kiraz adına etkinlikler yapılır ama ne yazık ki ilimizde bununla ilgili bir misyon çalıuşması dahi yoktur kaldı ki yetiştiricilik anlamında da bir öneme haiz değiliz desek abartmış sayılmayız.
Bir memleket düşünün hiç işgal görmemiş ama istiklal savaşında  1500'er kişiden oluşan iki tane gönüllü alay ile  yani 3000 kişi ile savaşta yer almıştır. Savaş sonrası geri dönen gönüllü sayısı ise  elle sayılacak kadar azdır. Sözün özü  dönemeyenlerin hepsi şehittir ve kabirleri bilinen sadece Afyonkarahisar İscehisar Dedesivri'deki şehitlikte yatanlardır. 3000 kişi Dedesivri'de 13 kişi hadi geri dönenler yok ama 100 kişi de gitsin oldu 150 kişi  ya geride kalanlar  nerede ?   işte bu akıl almaz bir  aymazlık ve Giresunluların ayıbıdır ! 
Evet sayılabilecek gurur vesilesi olacak harika bir mazimiz var  ama asıl önemli olan o gururu  hiç hak ediyormuyuz ?  
Osman Ağa, H.Avni Alpaslan başta olmak üzere Hasan Ali Yücel, Can Akengin, Can Yücel, Ahmet Kaçar, Burhan Temel, Giresun topraklarından yetişmiş Bedri Rahmi Eyüpoğlu, Adını Görele ilçesinden almış dünyaca ünlü Ressam Hamit Görele, Fethi Karamahmutoğlu, Kemençenin bütün temel eserleri Tuzcuoğlu,Hamzabaş,Şırıp,Sıksara ve daha niceleri ve   bunlara  hayat kazandıran bütün ustalar : Tuzcuoğlu,Karaman ( Halil Kodalak) Picoğlu Osman,Durkaya,Katip Şadi, M.Sırrı Öztürk,Şenel Dandin gibi hepsi Giresun'ludur.
    Karadeniz'in tek adasıda Giresun'dadır tarihi kaynaklara bakıldığında Amazon'un savaşcı kadınlarının burada yaşadığı ifade edilir. Ancak nedense Samsun bu konuda sahiplenmenin adımlarını çoktan atmıştır bile. 
Gelecek yazıda dahasını paylaşmak dilek ve duası ile..Paylaş | | Yorum Yaz
2005 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Beykoz ve Ben - 28/04/2014
Beykoz İstanbul denildiğinde aklıma gelen ilk yerleşimdir.
BAŞKANIMIZ

Ali BİLİR

SMS Sistemine Kayıt

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.03836.0625
Euro6.73226.7591
Hava Durumu
Anlık
Yarın
17° 13° 10°