Gökhan Taneri VURAL

Gökhan Taneri VURAL
gokhantanerivural@gmail.com
GİRESUN'UN ADI ŞEHİTGİRESUN OLSUN
12/06/2016Giresunlu olmak bambaşka bir şeydir. Tarihi ile, doğası ile, insanı ile, kültürü ile gerçekten bambaşkadır. Geçenlerde bir TV Haberinde Ülkemizde en uzun yaşanan il Giresun olduğunu belirttiler. Çünkü bin bir çeşit otları ile meşhurdur Giresun mutfağı, öyle bahçede yetiştirme olanlarından çok dağda kırda doğal ortamından toplanan otları meşhurdur. İşin güzel tarafı sadece Giresunlular keyifle yemez tadını alan tabiri caiz ise denk gelip te yiyen herkes çok sever.


İnsanı güzeldir, çalışmaktan yılmaz, zorluklar yüzlerinden ellerinden açıkça hissedilir ama onların yürekleri pamuk gibi yumuşak, gönlü bol ve cömerttirler. Çoğu zaman mizaçlar sert görünse de, haksızlıklar karşısında birden bire, içinden geldiği gibi parlayıverseler de asla kin tutmazlar. Biraz alınganlardır hiç ummadığınız şeylerden gönül koyar gerekirse bir ömür boyu darılırlar.

Kültürü muhteşemdir. Bir tarafta Çepni boyu diğer tarafta Gürcüler harmanlanmıştır bu topraklarda. Ortak kültürler oluşmuştur kemençesi, horonu, sazı ile. Muhteşem bir ağaç işleme kültürü vardır ki, hayatı her alanında yer almıştır yüz yıllar boyunca. Gerek ayran karıştırırken, gerek mısır öğütürken, gerek fındık toplarken, gerekse de çatı kaplarken.

Ancak bir tarihi vardır ki; herkes onur duyar. Tarih kitapları şöyle yazar "Nerede bir Yau var, Cepni oraya koşar" Yau savaş demek. Kılıcı keskin gözü pek ve cesurdur. Gönüllü alayları ile meşhurdur. Balkan savaşında ayağı topal kalan Topal Osman Ağası komutasında 42. Ve 47. Alayları toplamda 4.250 gönüllü Giresun uşağından ancak 224'ü geri dönebilmiştir. Askere yazılarak savaşa katılanları da düşünür isek kurtuluş savaşımızda en çok evlat kaybeden bir ildi Giresun. Sarıkamış Harekâtına da 89. Alay olarak katılmıştır. Şehitlik yeri tespit edilmiş ancak henüz açıklanmamıştır. Bir ile ait ilk ve tek şehitlik Afyon İscehisar Doğanlar Köyündeki Giresunlular Şehitliğidir. Her yıl 30 Ağustos Zafer Bayramından bir gün önce resmi tören yapılan şehitliğimize binlerce Giresunlu katılmaktadır. Şehitliğin bulunduğu yerdeki Dedesivri Tepesinde bulunan düşman makineli bataryasının alınması kurtuluş savaşımızdaki büyük taarruzun başlayabilmesini sağlamamıştır. Güzel bir hikâyesi ve adeta destandır.


Bence Giresun ilinin adının önünde Şehit kelimesinin olması yaşanan tüm bu destansı hikâyelere ve bu vatan için gözünü kırpmadan canını veren şehitlerimizin tümüne ithafen uygun olacaktır. Maraş Kahraman ise, Antep Gazi ise, Urfa Şanlı ise Giresun da Şehittir.

12 Haziran 2016
Gökhan Taneri VURAL

 Paylaş | | Yorum Yaz
1101 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Şehitlerimizi Andık - 05/09/2012
Her yıl olduğu gibi bu yılda Giresunlular Afyonkarahisar'da bulunan kurtuluş savaşının kaderini değiştiren şehitlerini anma töreninde buluştular.
BAŞKANIMIZ

Ali BİLİR

SMS Sistemine Kayıt

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.03836.0625
Euro6.73226.7591
Hava Durumu
Anlık
Yarın
17° 13° 10°