Güce

Giresun İli, Tirebolu İlçesine bağlı bir belde iken, 20.05.1990 tarih ve 3644 sayılı Kanunla, Giresun İli’nin bir ilçesi olmuştur. 5 Ağustos 1991 tarihinde faaliyete geçmiştir. 

İlçemiz hakkında elimizde yeterli kaynak ve veriler bulunmamakla birlikte, Osmanlıların kuruluş yıllarında Güce’nin yerleşim alanında Alahanas adlı bir idari birimin varlığı dikkat çekmekte, bölgenin eski bir yerleşim yeri olduğu bölgedeki kilise kalıntılarından anlaşılmaktadır.Güce kelimesinin Türkçe’de çetin, meşakkatli, sarp yalçın,yorucu,külfetli,sorunlu,zahmetli , anlamlarına gelmektedir. İlçe ve bağlı köylerdeki yerleşik halkın büyük çoğunluğu Gümüşhane ili Torul ve Kürtün ilçesine bağlı köylerden gelerek yerleşmişlerdir.(Kemaliye mahallesinde ikamet eden vatandaşların büyük çoğunluğunun Torul İlçesi Sapmaz Köyünden  gelerek buraya yerleştikleri ve halen bölge ile bağlarının devam ettiği buna örnek teşkil etmektedir.) Yöre halkının yaz sezonlarında  yaylaklamak amacıyla Gümüşhane ile sınır teşkil eden yüksek yaylalara gittikleri görülmektedir. 

Doğu Karadeniz bölgesinde, Giresun İlinin bir ilçesi olup, kuzeyde Tirebolu ilçesi ,doğusunda Tirebolu ve Doğankent İlçesi, batısında Espiye İlçesi, güneyinde Gümüşhane ili Kürtün İlçesi ile çevrilidir. 

İlçemiz Giresun-Trabzon sahil karayolundan 15 Km. içeride olup, 345 m. rakımda, ilçeye bağlı köylerin merkezi yerinde sayılacak bir konumda olup, köyler ve merkez genel olarak engebeli ve meyilli arazi yapısına sahiptir. 

Güce-Giresun İl Merkezine 50 km. uzaklıkta, komşu İlçeler olan Tirebolu’ya 21 Km. Espiye İlçesine 17 Km. uzaklıktadır. 

İlçemizin Karadeniz iklimi kuşağında yer alması dolayısıyla, ılıman bir iklim kuşağında yer aldığından, yağış her mevsime dağılmış ve yeterli olduğundan, İlçe toprakları bitki örtüsü yönünden zengindir. İlçede 19.332 Ha. Orman ve çalılık arazi mevcut olup, belli başlı ağaç türleri; Kestane, Kızılağaç, Meşe, Kayın, Göknar, Sarıçam ve Ladindir.  

Güce İlçesi Karadeniz iklim kuşağı içerisinde yer alması dolayısıyla, ilçede ılıman bir iklim hüküm sürmektedir. Her mevsim bol yağışlıdır. Bu nedenle İlçe toprakları bitki örtüsü yönünden zengindir.  

İlçemiz genellikle meyilli bir arazi yapısına sahip olup, Gelevera deresi ve Özlüce deresi önemli akarsularıdır. Doğu Karadeniz Dağlarının batıya doğru uzantısı olan  Giresun Dağlarında yer alan  Ciritlik tepesi (2.120 m.), Çaldağı, Alitepe, Pehlivantepe, Şıhtepe, Civiltepe, Gürcütepe, Hambartepe gibi yüksek tepeler mevcuttur. 

İlçemiz dahilinde belirli nitelikte tarihi ve turistik yer bulunmamaktadır. Ancak, İlçemiz halkının yaz aylarında çıktığı yaylalarımız dağ ve yayla turizmi açısından tanıtımı yapıldığı takdirde önemli yer tutabilir. Gerek İlçemiz merkezi, gerekse yaylalarımızda turistik tesis bulunmamaktadır. 

İlçemiz doğal  güzellikleri ve  temiz havası ile ülkemizin en güzel ilçelerinden biridir. Son yıllarda diğer ilçelerde olduğu gibi çevre ile ilgili sorunlar ilçemizde de yaşanmaktadır. İlçemizde tarım ürünlerindeki zararlılara karşı kullanılan zirai mücadele ilaçları su kaynaklarında ve derelerde kirlenmeye sebep olmaktadır.

Kaynak : Güce Kaymakamlığı Web Sitesi

BAŞKANIMIZ

Ali BİLİR

SMS Sistemine Kayıt

Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar6.03836.0625
Euro6.73226.7591
Hava Durumu
Anlık
Yarın
17° 13° 10°